למד להיות עשיר – מבוא א'

הפוסט הועלה לכאן בעקבות מפגשי חזון אישי אמונות על כסף

שיעור מבית הספר של יום ראשון שצריך היה ללמד בבית הספר

כשהייתי בבית הספר של יום ראשון, לימדו אותי:

1. אם אתה נותן למישהו דג

אתה מאכיל את האדם ליום אחד.

2. אם אתה מלמד את האדם לדוג..

אתה מאכיל אותו לכל ימי חייו.

 

כיון ששיטת החינוך הנוכחית בבתי הספר שלנו מלמדת אותנו מעט מאוד, אם בכלל, על כסף, מיליוני בני אדם מקבלים את הייעוץ הפיננסי שלהם מאנשים שמוכרים לאנשים דגים, אבל אינם מלמדים אנשים לדוג. צירוף המלים למכור (באנגלית sell) ודגים (fish), נותן את המלה אנוכי ((selfish.

גדעון יעקב, רוברט קיוסאקי, אשתו קים וילדי כל הצדדים

הספר הזה נוצר כדי לעשות מה שבתי הספר שלנו אינם עושים, כלומר, ללמד אנשים לדוג.

"כל אותם האנשים שחושבים שלחלק תלושי מזון מחליש ומוביל למעגל עוני, הם אותם אנשים שרוצים להוריש טונות של כסף לילדיהם." ווארן באפט

 

אנא קראו סקירה זו לפני שתקראו את הספר

זה ייתן לכם מושג על מה הספר הזה מדבר

חמש סיבות מדוע בתי ספר מאכזבים אתכם

 

האם מערכת החינוך הנוכחית מכינה אתכם או את ילדיכם לעולם האמיתי? להלן חמש סיבות מדוע אני סבור שמערכת החינוך מאכזבת את כולנו.

 

סיבה מס. 1: העולם השתנה ומערכת החינוך לא.

התאריכים הבאים הם תאריכים של אירועים חשובים שהובילו לסיבה מדוע הפחד מספר אחד באמריקה הוא שיגמר לכם הכסף אחרי שתצאו לגמלאות.

 

1929 התרסקות שוק המניות

התרסקות זו של שוק המניות שמה קץ לפריחה של שנות ה-20 של המאה שעברה והובילה לשפל הגדול. התנסות זו, הן כלכלית והן רגשית, הפחידה את דור ההורים שלי. התנסות זו הייתה אולי הסיבה מדוע אמי ואבי התעקשו שנלמד היטב ונשיג משרות טובות ובטוחות, עם פנסיה. הביטחון היה מעל לכל.

1933 הנשיא פרנקלין דלאנו רוזוולט מייסד את המדיניות הכלכלית החדשה וב-1935, את הביטוח הלאומי.

הסוציאליזם הכה שורש הן באמריקה והן באנגליה. באנגליה, אחרי מלחמת העולם השנייה, במקום לבחור מחדש את גיבור המלחמה ווינסטון צ'רצ'יל, הם בחרו מועמד מהלייבור. ארגוני הפועלים פרחו בשני צידי האוקיאנוס האטלנטי אחרי המלחמה, מבטיחים להגן על העובדים מפני האסון הכלכלי של השפל.

 

עוד דבר שהתרחש אף הוא ב-1933, אדולף היטלר נבחר לקאנצלר גרמניה. הוא נבחר על ידי המעמד הבינוני הגרמני, שכעס על כך היעלמות ערך החסכונות בגלל האינפלציה. זה קורה שוב כיום.

1964 הנשיא לינדון ג'ונסון מקדם את תכנית "החברה הגדולה" וב-1965 את הביטוח הרפואי.

הנשיא ג'ונסון ניסה להילחם שתי מלחמות. אחת היתה המלחמה בויטנאם והשנייה הייתה המלחמה בעוני. הוא הפסיד בשתיהן.

כיום, הביטוח הרפואי הוא בעיה פיננסית גדולה אף יותר מאשר הביטוח הלאומי. ב-2004, חובות הביטוח הלאומי הגיעו ל-10 טריליון דולר וחובת הביטוח הרפואי ל-64 טריליון. הסכום הכולל, 74 טריליון דולר, הוא גדול יותר מהסכום בכל בורסות המניות ואיגרות החוב ברחבי העולם כולו.

 

1971 הנשיא ריצ'ארד ניקסון מוציא אותנו מתור הזהב לכאורה ב-1971, החוסכים הפכו למפסידנים בגדול משום שעכשיו הם חסכו מטבע במקום כסף. הבעיה עם חיסכון מטבע היא שהמטבע נועד מטיבו לרדת בערכו. בין 1995 ו-2005, הדולר האמריקני איבד כמעט 50% מערכו בהשוואה לזהב. ב-1955 היה מחיר הזהב כ-275 דולר לאונקיה. ב-2005 ערך הזהב היה 500 דולר לאונקיה. פירוש הדבר שהדולר האמריקני איבד כמעט מחצית מכוח הקניה שלו בשוק העולמי.

1974 תקנת ERISA

ERISA מורכבת מראשי תיבות של "תקנת הבטחת כספי פרישה". זה בסופו של דבר הוביל למה שמוכר כיום כתכניות פרישה מסוג 401(k). 1974 היתה שנה משמעותית משום שעם העברת תקנת ERISA, האיגודים הגדולים שוב לא רצו לדאוג לעובדים לכל ימות חייהם.

1974 מסמנת את המעבר מהגישה המגוננת של הסוציאליזם, למציאות הברוטאלית של הקפיטליזם הגלובלי התחרותי, המוכר גם בשם גלובליזציה.

ERISA מסמנת את המעבר מתכניות פרישה לתכניות חיסכון. ההבדל בין תכנית פרישה, או פנסיה, לתכנית חיסכון, הוא משמעותי. אם לפשט זאת, תכנית פנסיה מחסה אותך כל עוד אתה חי, ותכנית חיסכון מכסה אותך כל עוד יש לך כסף. זו הסיבה ש-1974 היא שנה משמעותית כל כך. הבעיה כיום היא שאפילו תכניות פנסיה פושטות רגל, פשט משום שהגלובליזציה גורמת לעובדים להיות יקרים מדי כאשר אנחנו עוברים לעולם קפיטליסטי ותחרותי יותר.

 

1980 הנשיא רונאלד רייגן עולה לשלטון

הנשיא רייגן ומארגרט תאצ'ר בבריטניה היו מנהיגים שמילאו תפקיד משמעותי במעבר ארצותיהם מסוציאליזם לקפיטליזם.

1989 נפילת חומת ברלין

נפילת חומת ברלין סימלה את המגמה, שאפילו הקומוניסטים במזרח אירופה הופכים לקפיטליסטים.

הקמת האינטרנט

האינטרנט שינה באופן דרמטי את התקשורת והגישה למידע.

1996 העברת תקנת התקשורת

אחת הסיבות העיקריות לכך שמשרות רבות יוצאו לארצות אחרות היא בשל רפורמת התקשורת ב-1996.

התקנה פתחה פתח לחברות כמו global crossing, שהניחו כבלי סיבים אופטיים ברחבי העולם. זה משמעותי משום שהתקנה, ב-1996, אפשרה לחברות לשכור עובדי צווארון לבן במדינות שהשכר בהן נמוך, כמו הודו ואירלנד. כיום ניתן לשכור מתכנתי מחשבים, מנהלי חשבונות ואפילו רופאים בארצות רחוקות שהשכר בהן נמוך.

 

לאחר 1996, הרעיון של משרה עם משכורת טובה והטבות נהפך לרעיון מסוכן, ולרבים, רעיון מופרך. אחד העסקים שלי פיטר בזמן האחרון מתכנתים שהשתכרו 150 דולר לשעה ושכר מתכנתים הודים ב-25 דולר לשעה, ואפילו פחות אם הם מועסקים חודשית.

עד שנת 2020, ההערכה היא שעוד תשעה מיליון משרות צווארון לבן בשכר גבוה ייוצאו מאמריקה למדינות אחרות.

 

2001 סין מצטרפת לארגון הסחר הבינלאומי

המדינה הקומוניסטית הגדולה בעולם הפכה קפיטליסטית. הקפיטליזם הגלובאלי הפך לתחרותי אף יותר.

כיום, יש למעלה מארבעה מיליארד עובדים במדינות שהשכר בהן נמוך ששמחים לעבוד תמורת 10 דולר לשעה, ללא הטבות או תכניות פרישה. אין זה פלא שהפחד הגדול ביותר באמריקה הוא שהכסף לא יספיק לכם לפרישה.

 

לסיכום

סיבה מס. 1 מדוע מערכת החינוך הנוכחי נכשלה היא משום שהעולם משתנה ומערכת החינוך לא. בתי ספר ממשיכים להכין תלמידים לעולם בו לעובד יש ביטחון תעסוקתי ותכנית פרישה. כיום עולם של משרה בטוחה עם פנסיה לכל החיים בצידה הוא רעיון מופרך.

בסביבה קפיטליסטית עם תחרות הולכת וגדלה, עלות שכר עובדים והטבות חייב להצטמצם. הרעיון של העלאות שכר אוטומאטיות וביטחון תעסוקתי הינו מופרך. רובנו צריכים להיות יותר עצמאים מבחינה פיננסית מאשר תלויים במקום העבודה, הממשלה, או היועץ הפיננסי שידאגו לנו.

הספר הזה נוצר כדי לספק חלק מהחינוך הפיננסי הדרוש כדי לשרוד בעולם קפיטליסטי סופר תחרותי, היום ובעתיד.

 

סיבה מס. 2 בתי הספר אינם מחשיבים חינוך פיננסי

כיום, שיטת החינוך מבוססת על:

1. חינוך אקדמי: היכולת לקרוא, לכתוב ולחשב

2. חינוך מקצועי: לימוד מקצוע כדי להרוויח כסף.

 

מערכת החינוך הנוכחית אינה מתמקדת ב:

 

חינוך פיננסי, ללמוד איך לגרום לכסף לעבוד בשבילכם.

 

כיום, כל שלושת סוגי החינוך חיוניים כדי לשרוד בעולם. בין אם אנחנו עשירים או עניים, חכמים או טיפשים, כולנו משתמשים בכסף. מכיוון שכסף אינו נושא שנלמד בבתי הספר, זה מותיר את החינוך הפיננסי להורים או לאנשים שמרוויחים ממכירת שירותי השקעות.. אנשים שמוכרים דגים.

העדר חינוך פיננסי זה גורם:

1. עוני.. שיועבר מדור לדור

2. משקיעים משלוש רמות

א. לא משקיעים (העניים)

ב. משקיעים פאסיביים (המעמד הבינוני)

ג. משקיעים פעילים (העשירים).

 

מכיוון שלא מלמדים על כסף בבתי הספר, מלמדים עליו בבית, וזו אחת הסיבות לכך שעוני פעמים רבות מועבר מדור לדור. להלן דוגמאות למידע פיננסי שמלמדים בשלושת המעמדות.

1. העניים. הם מאמינים בממשלה שתתמוך בהם כלכלית. הם בונים על קצבאות ילדים, ביטוח לאומי וביטוח רפואי ממשלתי.

רוב האנשים העניים אינם משקיעים, הם צורכים כל מה שהם מרוויחים. רובם חיים מהיד לפה.

חברה גדולה להשקעות בבורסה הגדירה עני כמישהו שיש לו פחות מ-100,000 דולר להשקיע.

עניים רבים אינם גרים בבית בבעלותם.

2. מעמד בינוני: הם מאמינים בחינוך טוב, משרות שמשכורת נאה בצידן או מקצוע, בעלות על ביתם, וחיסכון לפרישה באמצעות תכנית פנסיה.

רובם משקיעים פאסיביים, שמעבירים את כספם למומחים פיננסיים או אנשים שהם מקווים שהם מומחים פיננסיים. המומחים האלה מוכרים דגים, אבל אינם מלמדים אנשים לדוג. זו הסיבה שרבים מהמומחים לכאורה האלה אינם יודעים לדוג.

3. העשירים. הם יזמים (כמו ביל גייטס ואופרה ווינפרי).

הם משקיעים פעילים (כמו וארן באפט ודונאלד טראמפ).

הבדלים בין משקיעים פעילים לפאסיבים

משקיע פאסיבי משקיע פעיל

1. אין לו לשיטה 1. יש לו שליטה

2. סיכון גבוה 2. סיכון נמוך.

3. הבנקאי לא ילווה לו 3. משתמש בכסף של הבנק (כספם של אחרים)

4. חברת הביטוח לא תבטח אותו . 4. משתמש בביטוח.

5. מיסוי גבוה יותר 5. יכול להגיע למצב של 0 מיסוי.

6. חושש מנפילת הבורסה 6. מקדם בברכה נפילת הבורסה.

7. רווחים נמוכים 7.רווחים אינסופיים.

8. הכסף יכול להיגמר 8. מספק כסף לדורות אחריו.

9. עלול לא לפרוש לעולם 9. יכול לפרוש מוקדם.

 

אם לומר את בפשטות, משקיעים פאסיביים מעבירים את כספם למומחים לפיננסים. משקיעים פעילים משקיעים קודם כל בהפיכה למומחים פיננסיים.

 

הסיבה לכתיבת הספר הזה

הספר הזה נוצר כדי ללמד אנשים לדוג – בין אם להפוך למומחים פיננסיים בעצמם, או להיות מסוגלים להבין בין מומחה פיננסי טוב למומחה פיננסי גרוע. הספר הזה נכתב בשבילכם אם אתם רוצים להפוך למשקיעים פעילים.

 

העצה המקובלת למשקיעים פאסיביים.

העצה המקובלת למשקיעים פסיביים היא: "תעבוד קשה, תחסוך כסף, תצא מהחובות, תשקיע לטווח ארוך וחלק את השקעותיך"?

בספר הזה, תגלו מדוע עצה מקובלת זו למשקיעים פאסיביים היא עצה מופרכת שיכולה להיות פעמים רבות עצה גרועה.

מחירה של עצה גרועה

בין 1995 ל-2005, מיליוני משקיעים פאסיביים שנשמעו לעצת היועצים הפיננסיים שלהם, שאומרת "תעבוד קשה, תחסוך, תצא מהחובות, תשקיע לטווח ארוך ותחלק את כספך בין השקעות שונות" הפסידו 7 עד 9 טריליון דולרים. משקיעים פאסיביים רבים הפסידו את כספי הפרישה שלהם בגלל שנשמעו לעצה זו ועלולים שלא להיות מסוגלים לפרוש אף פעם.

בנוסף להפסד של טריליוני דולרים, רבים לא הצליחו להשתתף בבום הכלכלי הגדול ביותר בהיסטוריה של העולם. בין 1995 ל-2005, החוסכים הפכו למפסידנים ובעלי החוב למנצחים.

לסיכום

הספר הזה נכתב מתוך כוונה ללמד אנשים לדוג… להיות מסוגלים להפוך למשקיעים פעילים ולהימנע מהמכשולים שבהיותך משקיע פאסיבי. מכיוון שהשקעה פאסיבית מצליחה רק לכ-20% מהמשקיעים הפאסיביים, מדוע לנסות להיות משקיע פאסיבי? הספר הזה, תגלו מדוע אנשים מתעשרים בשיטות של התעשרות פאסיבית הם בעיקר אנשים שמוכרים השקעות פאסיביות. במקום ללמד אנשים לדוג, רוב היועצים הפיננסיים רק מוכרים דגים.

סיבה מספר 3 בתי ספר לא יודעים ללמד

אין בזה כדי לומר שהמורים הם מורים גרועים. פירוש הדבר שמערכת החינוך היא מורה גרוע.

רובנו יודעים שמערכת החינוך הנוכחית שלנו מתאימה לפחות מ-20% מהתלמידים. פירוש הדבר ש-80% נאבקים לשרוד בשיטת החינוך הנוכחית.

המחקר הבא, משנת 1969, מוכיח כיצד בני אדם לומדים קונוס הלמידה – המסביר מדוע תלמידים רבים נאלצים להתאמץ מאוד כדי ללמוד בבית הספר.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s