לשבור את הכל(ל)ים – חלק א': צייר לי חלום

צייר לי כבשה

בחוץ סאנה תל-אביב כהרגלה. באולם שקטה (שלא כהרגלה) קבוצת מנהלים.

"אני לא יודע לצייר" לחש אחד הבכירים כשקלט אותי שולפת מכחולים, בדי ציור ופלסטלינה ירוקה מארגז הכלים שלי. מנהלים מודל 2007 חפצים ב- "מדריך להגשמת יעדים" כזה שמוקרן על הקיר ואחרי כל קליק עכברי מציע הנחיות ברורות להצלחה. לרבים חשוב בהרצאות ובחיים עצמם להישאר צופים, רושמים ו…נקיים.

לכלוך כאג'נדה
ספיראלות לילד

אני מציעה לשבור את הכלים: להתלכלך, להשתחרר וליהנות, לגעת בחומר, לא להקשיב החוצה לשאון העיר וההערות, אלא פנימה. במקום להתהדר בכרטיס ביקור בן 10 סמ"ר, הצביעו על הקיר והתגאו בציור
פרי מכחולכם: "זה אני היום",
"זה העסק שלי מחרתיים".

 • מרחו צבעים כאוות נפשכם על בד קנוואס בגודל מסך פלאזמה.
 • צרו "כרטיס ביקור" אוטנטי. העניקו ביטוי למי שאתם כאדם, כעסק או כמשפחה.  
 • צלמו את הציורים, פרסמו אותם באתר החברה, קיימו תערוכה ארגונית.
 • זכו לתשואות ממבקרים, אלו יאריכו ימים יותר ממסך הפלאזמה.

בינתיים הבכיר שבחברות המנהלים השתכנע והסכים לשתף-פעולה. כיביתי את האורות. כיסיתי את כולם בשמיכות פליס סגולות ובקול נמוך ושקט הנחיתי הדמיה.

יעד על הבד

בכל פעם שהעזתי לשבור את הכלים והכללים בחיי הרווחתי ובגדול. אני אוהבת להעיז. רוצים להגשים יעדים בחיים העסקים והאישיים? מדוע להסתפק בדיבורים?

בקיץ 2006 נכנסתי נרגשת לחנות לציוד משרדי. רכשתי בד ציור, מכחולים וצבעי אקריליק  (התמונה לפניכם). בבית לחש לי הבד:
"אני פנוי, הכל אפשרי". ציירתי את חזוני. הציור התהווה תוך כדי.
לא תכננתי, לא חשבתי. הייתי אני – בסינר מטבח, בשמחת יצירה, מפעילה ספיראלות על הבד, מחליקה צבעים, נותנת לצבע, למכחול, שידברו בניהם. והם דיברו. בטרם יבשו הסגולים שעל הבד ו"לכלוך" הטורקיז שעל אצבעותיי  שוב נצחה האלכימאית שבי: הציור הפך למציאות חיי.

 • בלוקים של נייר עבה (12 ₪) או/ ו בדי ציור (החל מ-10 ₪ ועד  100 ₪ ויותר תלוי בגודל), צבעים שבא לכם (פנדות, גואש, אקריליק, מים). אפשר גם A4 וטושים.
 • הנושא: כיוון, שאיפה, צומת, דילמה, משימה, או "פס" חופשי – No Agenda .
 • קדימה – תהנו!

נגעתי קלות בקערה הטיבטית שהשיבה בגונגים צלולים. קיוויתי שחברי ההנהלה יתעוררו וההארה תעניק להם מחסדיה. "על ההתחלה נרדמתי" הודה אחד הסמנכ"לים. משוויץ שהלילה לא נתנו לו לישון או אולי שהחומר "שהעברתי" מוכר לו. השאר המשיכו במשחק השקט. זו הייתה הנחייתי לשעה זו.

כוכב נולד

עולם העסקים מחייב חשיבה מסודרת, אמצעים לאמוד ולכמת תוצאות במספרים ובמילים. כאשר כוכב הצפון הוא "השורה התחתונה", לא פלא שתורות חדשות זוכות להוקרה. קל יותר בשעת מרוץ לפנות החוצה. שם בזירה ממתינים היועץ הכלכלי, המאמן העסקי והגורו שהוגדר ע"פ ה- Financial Times כוכב עולה. חפצים בפריצת דרך משמעותית?

 • פרשו לאתנחתא קלה. שם בשקט של פסק הזמן תצליחו לערוך ברור אמיתי.
 • "לשבור את הכלים" משמעו להפנים שהכוכב האמיתי הוא אתם והתשובות אצלכם.

הנכונות לחוויה לא קונוונציונאלית כמו ציור, כתיבה ספונטאנית, עבודה עם הגוף יעניקו תהליך מרתק עם תוצאות מהירות ומדויקות.

וכאן ב- ZOA  "בית של עסקים ותרבות", התבודדו חברי הקבוצה עם החומרים. במשך 20 דקות ביטאו עצמם במשיכת צבעים. כאן כל אחד יכול לצייר נחש בריח שבלע פיל.

המשך המאמר בפוסט "לשבור את הכל(ל)ים – חלק ב': צייר לי חזון".

 

4 תגובות על ״לשבור את הכל(ל)ים – חלק א': צייר לי חלום״

 1. It's me again!Before I forget I want to say that I really love your painting on the easel!
  I understand that this is your vision or it was at the time of painting?

  I enjoy reading about the different ways I can do something with my life. I suppose we all have a vision of ourselves which is different from either how others see us or even how I want to se myself. The only thing is that to realise my VISION I have to DO something and I suppose I am just comfortable with the way things are even if I am not really satisfied with the shape of my life.

  I will contiue looking thro' your exercises and I do get encouragement from reading what others have written about how your workshopr and YOUR VISION has helped them.
  Thank you for opening my mind to the fact that I can REALISE my DREAM and live my life more EFFECTIVELY especially once I have clarified it !.
  Resel.

  אהבתי

 2. הי רייזל, טוב לקרוא אותך. ואת מעוררת בי רצון להקדים ולהעלות חומרים באנגלית. החומרים קיימים כבר ונדרשת עבודה קלה של עידכונם. את נשמעת מתלהבת, אם תרצי לקחת חלק אשמח מאד.

  להתייחסות שלך-
  אכן הציור המוצג בפוסט הינו ציור חזון האימהות שלי. וכפי שכתבתי עוד בטרם יבש הצבע ההורות הגיעה. תהליך הציור היה אינטואיטיבי וממכר קל ופשוט. גיליתי, כמה מדהים ומפתיע שגם אימהות היא תהליך אינטואיטיבי ופחדים רבים שהיו לי קודם לכן אינם רלוונטיים. קושי של דקות מספר חולף ובמקומו מגיע אתגר אחר. אני כותבת לך ו"החזון שהתגשם" מערבב ניירות טואלט עם נירות חנוכה….

  בהתייחס למה שכתבת:
  אני מאמינה שאפשרThe only thing is that to realise my VISION I have to DO something and I suppose I am just comfortable with the way things are even if I am not really satisfied with the shape of my life
  חזון מתאים בהחלט גם לאנשים השבעים נחת מהדרך שחייהם מתנהלים
  החזון קורה כאשר אנו מרגישים שיש בנו עוד הרבה שיכול לבוא לידי ביטוי.
  העבודה עם החזון יכולה להיות פשוטה, קלה ומהירה, הרעיון הוא לאתר את הדבר המסויים שמבטא את כישורינו יחד עם התשוקות שלנו.

  סוף שבוע מבורך
  שרונה

  אהבתי

 3. וואו זה מדהים!פתאום בחנתי פעם ראשונה את הציור מתוך התמקדות ובאמת התבהר לי חזון ההורות שבו.לא יאומן,בד"כ אני די סקפטית בראיית החזון על סמך ציור.ואת צודקת, שרונה ,יש אנשים שחשוב להם לעתים{או תמיד}להשאר כצופים ואני פעמים רבות נוהגת כך. 😆

  אהבתי

 4. יקירתי, ראשית שמחתי לפתוח את הבוקר איתך כאן בוירטואל.
  תודה על המשוב. הציור הזה אכן צוייר מתוך התכוונות ועשייה להגשמת ההורות. זה קרה אחרי שלאורך זמן בחנתי אם אכן אני מעוניינת (הברור – קודקוד ראשון במשולש החזון), אחר כך היה בי העוז לבטא זאת (הקודקוד השני במשולש) והיו הרפתקאות..ולא כאן המקום להרחיב. ואכן הציור צוייר ומתוכו נולד הילד.
  כעת כמשפחה אנו בקודקוד העליון של משולש החזון – בהגשמה.

  מכאן אנו פוסעים יחד חזרה לברור – איך ומה מתאים לנו לטיפוח המשפחה שלנו, יחד עם תי שלנו.
  אעבוד על הציור הבא והחזון ל-2008. יש שם כוונות אמיתיות למשפחה גדולה יותר ועוטפת בחום.

  יש ביטוי: "מה שיוצא מהלב נכנס אל הלב" נדמה לי שדרכו של החזון דומה.

  יום ציורי ואמיתי לכולנו. נשתמע

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s